مگر خون اين آقا از بقيه رنگين تر است؟

به نقل از مجله گل آقا:

«گلنسا» »

كشيدن كاريكاتور رئيس جمهور؟!
(قباحت دارد) May 22, 2006

22.jpg

jeld.jpg

گرچه ما تكليفمان را با كشيدن كاريكاتور چهره مقامات سالهاست كه معلوم كرده‌ايم و سهمي كه «گل‌آقا» در تعريف جايگاه و شأن كاريكاتور به‌عنوان يك هنر فاخر داشته است بركسي پوشيده نيست و همگان مي‌دانند گل‌آقا جز «لباس» روحانيت، هيچ مقام، شخص و جايگاه ديگري را از اين قاعده مستثني نمي‌داند، اما نمي‌دانيم چرا بعد از اين همه سال، كساني هنوز بر اين گمانند كه ريس جمهور يا رئيس مجلس از چندان قداستي برخوردارند كه كشيدن كاريكاتور چهره‌شان قباحتي درخور سرزنش و حتي مجازات دارد.
در چند روز گذشته چاپ كاريكاتوري از رئيس‌جمهور در يك نشريه دانشجويي-‌ كه اتفاقاً كاريكاتور چاپ شده، كپي كاريكاتوري بود كه ماهنامه گل‌آقا در تيرماه 1384 از رئيس‌جمهور چاپ كرده بود -‌ تبعاتي به دنبال داشت كه موجب تعجب و حيرت بسياري را فراهم كرده است. راستش ما چون هنوز مطمئن نيستيم آن جوان دانشجوي عزيز را «فقط» به دليل چاپ كاريكاتور رئيس جمهور مواخذه كرده‌اند، از اظهارنظر در اين مسأله تا مطمئن شدن كامل صرف‌نظر مي‌كنيم. اما نمي‌توانيم از فرمايشات جناب نماينده‌اي كه در باب كاريكاتور و مقام رفيع رئيس جمهور سخناني را ابراز داشته‌اند صرف‌نظر كنيم. با خواندن فرمايشات اين برزگوار -‌ آن هم نه يك بار كه چند بار -‌ دچار سؤالات بي‌رويه‌اي شده‌ايم كه مناسب ديديم از محضر خودشان درخواست پاسخ كنيم بلكه ابهامات عديده‌مان برطرف شود:
فرموده‌اند «كشيدن كاريكاتور رئيس‌جمهور كار صحيح و معقولي نيست». راستش ما نفهميديم معقول نيست يعني چه؟ يعني ناشي از براهين عقلي نيست؟ يعني عقل سالم حكم به ناصواب بودن كشيدن كاريكاتور رئيس‌جمهور دهد؟ يعني كاريكاتوريستي كه مرتكب فعل كاريكاتوركشي مي‌شود دچار زوال عقلي و جنون ادواري شده است؟
يعني هر انسان بالغي كه چهار شاهد عادل و عاقل حكم به سلامت عقلي او داده باشند خود به خود و في‌الذاته دچار رويگرداني از كشيدن كاريكاتور رئيس جمهور مي‌شود؟ يا اينكه اساساً كاريكاتوريست جماعت از قوه ادراك و تشخيص امر عقلاني و غيرعقلاي محرومند؟
فرموده‌اند «خيلي افراد پايين‌تر از رئيس‌جمهور هستند كه مي‌توانند كاريكاتور آنها را بكشند» افراد پايين‌تر يعني نمايندگان مجلس، وزرا، معاونين و مشاورين رئيس جمهور؟ يا اينكه نه افراد كمي پايين‌تر مثل شهردار، استاندار، رئيس صدا و سيما، يا حتي از آن پايين‌تر مثل استاد دانشگاه، كارگردان، وكيل، شاعر ، پزشك يا حتي از آن هم پايين‌تر مثل راننده تاكسي، ميوه‌فروش ، آشپز ... ؟!!! نكند زبانم لال منظورتان اين است كه هنوز كه هنوز است مثل زمانهاي خيلي خيلي خيلي دور (مثلاً در زمان هوخشتره) يك نظام طبقاتي حاكم است و جامعه به طبقات فرادست و فرودست تقسيم مي‌شود؟ علاوه بر اين شعار «رئيس جمهوري از جنس مردم» يعني تماماً هباً منثوراً؟ چقدر خوب است اين نماينده عزيز فهرستي از افراد بالا و پايين جامعه ارائه بفرمايند تا هم به مانيفست طبقاتي ايشان پي ببريم، هم سند راهنمايي باشد براي كاريكاتوريستهايي كه مي‌خواهند دست به فعل شنيع كايكاتوركشي بزنند.
فرمودند «كشيدن كاريكاتور رئيس جمهور و حتي رئيس مجلس به دست بيگانگان بهانه مي‌دهد.» اين يكي را خدائيش هرچند باري كه خوانديم بيشتر گيج زديم. بهانه مي‌دهد يعني باعث مي‌شود خداي نكرده رؤساي جمهور دول بيگانه ايشان را ديگر رئيس جمهور ندانند و بگويند او همان كسي است كه كاريكاتورش را كشيده‌اند؟ يا باعث شود با ديدن كاريكاتور رئيس جمهور پرونده ايران را به راحتي به شوراي امنيت بفرستند و ايران را تحريم كنند و اصلاً از آن بدتر بگويند ببينيد چه كشور آزادي، حتي كاريكاتور رئيس جمهورشان را هم مي‌كشند؟!
با اين حساب چقدر خوب است اين نماينده عزيز با ارائه طرحي به كميسيون آموزش مجلس درخواست كند در درس «فن ديپلماسي» كه دانشجويان ترم 2 علوم سياسي مي‌خوانند فصلي را با عنوان «نقش كاريكاتور در مناسبات بين‌المللي» بگنجانند تا با فراهم آمدن چارچوبهاي نظري لازم، ديپلماسي كشور نيز به جايگاه شايسته آن دست يابد. در اين صورت با آموزش صحيح و هشدارهاي لازم و به موقع به دانشجويان عزيز اين نگراني جناب نماينده كه «بايد در اين زمينه فرهنگ‌سازي لازم صورت گيرد» هم رفع مي‌شود.
ما بي‌صبرانه منتظر استماع پاسخهاي اين نماينده عزيز هستيم تا با رفع انبوه مجهولات ذهني‌مان دچار گشايش احوال و مابقي قضايا شويم..........

یک ترم تعلیق به اتهام کشیدن کاریکاتور رئیس جمهور؟/ نواندیش
كشيدن كاريكاتور رئيس‌جمهور آزاد نيست!/ بازتاب
عضو كميسيون فرهنگي مجلس‌‏هفتم:
كشيدن كاريكاتور احمدي‌‏نژاد به صلاح نيست و به دست بيگانگان بهانه مي‌‏دهد
برخي جايگاهها نشان و منزلتي دارد كه اجازه تعرض به آنها را نداريم
/ ایلنا
پاسخ به چند سوال، کاریکاتور سه میلیونی!/قصه ما، رسول بخشعلی
توقیف نشریه دانشجویی نیشابور به خاطر چاپ کاریکاتور احمدی نژاد/ هادیتونز

/ 12 نظر / 62 بازدید
نمایش نظرات قبلی

دلم از پرده بشد حافظ خوشگوی کجاست ... تا به قول و غزلش ساز نوایی بکنیم

حاج آقا رضا

لعلی از کان مروت برنیامد سال​هاست ... تابش خورشید و سعی باد و باران را چه شد؟؟؟!!!؟؟؟

شهر یاران بود و خاک مهربانان این دیار ....مهربانی کی سر آمد شهریاران را چه شد؟

SH

به به. می بینم که تغییری در موضوع های مورد بحث در این وبلاگ به چشم می رسد. مسایل اجتماعی، روزنامه، اخبار. ای ول. قدیما خیلی از این خبرا نبود! این امر میمونی است. داریمت حاجی!

مرضيه

چه ميمون چه مبارک!خونمان به جوش آمده است۱گويی غيرتی شده ايم!اگر قديمها از اين خبرها نبود و بعدنها هم نخواهد بود فقط به يک دليل است آن هم اينکه حاجيتون خود را دارای صلاحيت حرفيدن و يا نظر دادن در خيلی زمينه ها نمی داند و از آنجايی که بسی حرف زده ايم و به عمل نرسانده ايم ديگر حس از خود گوييمان گل نمی کند ککه البته اين بسيار ناميمون است!چون اوضاع دلمان به هم ريخته است و همچينی کوک نيستيم!به دعا محتاجيم

شرق شناس

وبلاگ جالبي داري و مطالب خوبي هم نوشتي. وبلاگ من مطالبي در مورد اديان و عرفان‌هاي گوناگون داره، خوشحال مي‌‌شم به وبلاگ من سر بزني. نظرت را هم اگر دوست داشتي بده.

بي بي سي چهل ...

وبلاگت را زيبا ساختي و خوشبختانه مطالب آموزنده‌اي هم گردآوري كردي. اگر دوست داشتي اخبار ايران را پيگيري كني، به وبلاگ من سر بزن. من هر روز اخبارم را به روز مي‌كنم. به اميد ديدار. تحليل‌گر bbc40.persianblog.ir bbc40.blogfa.com

بي بي سي چهل ...

وبلاگت را زيبا ساختي و خوشبختانه مطالب آموزنده‌اي هم گردآوري كردي. اگر دوست داشتي اخبار ايران را پيگيري كني، به وبلاگ من سر بزن. من هر روز اخبارم را به روز مي‌كنم. به اميد ديدار. تحليل‌گر bbc40.persianblog.ir bbc40.blogfa.com

خودم

احمقتر از احمق کسيست که سعی می کند با احمق بحث عقلی و منطقی بکند ... اينها اگر می خواستند فکر کنند که رفتارشون اين نبود .... اين نيز بگذرد ...

خودم

ياد حکايت کليله و دمنه که بوزينه ها کرم شب تاب را آتشپاره انگاشته بودند و می دميدند تا شعله ور شود و جغدی سعی می کرد که آگاهشان کند ...